PRODUCTS

محصــولات

شرکت تولیدی یکتا الکترود در فروردین ماه 1395 با هدف تولید انواع الکترودهای جوشکاری با نام تجاری آرگون الکترود آغاز به فعالیت نمود.
این شرکت در جهت افزایش کیفی و کمی محصولات خود اقدام به واردات و نصب پیشرفته ترین ماشین آلات و دستگاه های روز دنیا از کشورهای سوئد، آلمان و ژاپن نموده است.
استفاده از مواد اولیه ی باکیفیت، به کارگیری نیروهای متخصص و علاقه مند و بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی و آزمایشگاه های شیمی تر، کوانتومتری و کانی شناسی این شرکت که کلیه ی خواص فیزیکی، مکانیکی و ساختار میکروسکوپی فلزجوش را مورد آزمایش قرار داده و همچنین آنالیز دقیق مواد اولیه و محصول در حین و بعد از تولید آن باعث تولید محصولی باکیفیت تا حد استانداردهای شناخته شده بین المللی شده است که همین امر موجب جلب اعتماد و رضایت مصرف کنند گان گرامی و افزایش بیشتر روز به روز تقاضای محصولات این شرکت گردیده است.
لذا برای پاسخگویی این نیاز با تلاش و برنامه ریزی مدیرعامل شرکت و با تکیه بر تجربیات ارزشمند مدیران و نیروهای متخصص این مجموعه میزان تولید با برنامه طرح توسعه برای تولید محصولات جدید و رساندن ظرفیت تولیدی خود به تولید سالانه حدود 180 هزار تن را پیش رو داریم. افزایش مستمر کیفیت محصولات و عرضه تولیدات جدید از مهمترین اهداف این شرکت می باشد.

الکتـرود روتیلـی :

روتیل که همان شکل طبیعی اکسید تیتانیم و اکسید آهن تیتان دار می باشد، پوشش اصلی این نوع الکترود را تشکیل می دهد. ترکیب اصلی این پوشش ها اکسید تیتانیوم طبیعی، مقادیر قابل توجهی مواد یونیزه کننده و میکا می باشد که وجود مواد یونیزه کننده، استفاده از الکترود مذکور را آسان تر می کند. این الکترودها به دلیل سرباره نسبتاً غلیظی که تولید می کنند، بیشتر برای جوشکاری در حالت های گوشه و در وضعیت های افقی و سربالا مناسب است. شروع قوس با این الکترودها آسان و بویژه برای جوش های گوشه و جوشکاری ورق ها توصیه شده است. جوش حاصل همچنین دارای ظاهرمناسبی بوده و بازده آن نیز قابل توجه است. الکترود های روتیلی به طور معمول نفوذی متوسط همراه با یک قوس الکتریکی ملایم و آرام تولید نموده و نسبت به رطوبت حساس نیستند. قابلیت جدا شدن سرباره از روی جوش عالی بوده و گرده جوش نسبتاً منظم و ظریف خواهد بود. وجود مقادیر قابل توجه سدیم و پتاسیم دراین نوع پوشش، آرام ترشدن قوس الکتریکی را البته با کاهش نفوذ، سبب می گردد؛ بنابر این با اعمال ولتاژ مدار باز کمتری، می توان جوشکاری را با جریان برق متناوب AC نیز به کار گرفت.

الکتـرود قلیایـی :

پوشش این نوع الکترودها، اغلب شامل مقادیر قابل توجهی از کربنات کلسیم و فلوراید و فلدسپات است. اساس عمل حفاظت حوضچه جوش در این نوع از پوشش ها، سوختن کربنات کلسیم و تولیدگاز دی اکسید کربن است که عمل حفاظت ازحوضچه جوش را به عهده می گیرد. فلز جوش حاصل از این نوع الکترودها هیدروژن کمتری داشته و معمولاً در درجه حرارت پایین از استحکام خوبی برخوردار است. در مقایسه با سایر الکترودها احتمال ترک خوردن گرم یا سرد با الکترودهای قلیایی کمتر است. از این نظر در جوشکاری فولادهای ساختمانی پر منگنز، مخازن تحت فشار و امثال آنها نسبت به سایر الکترودها ارجعیت دارد. با این الکترود نوار جوش با بافت ریز و قابلیت انعطاف زیاد بدست می آید.

الکتـرود سلولـزی :

بیش از 40 درصد از وزن پوشش این نوع الکترودها را سلولز تشکیل می دهد که در اثر سوختن، مقدار زیادی هیدروژن و اکسید آزاد می کند، گازهـای حاصل حوضچه مذاب و قوس الکتریکی را از نفـوذ گازهای مخرب موجـود در اتمسفر محافظت می نماید؛ ازاین رو، استفاده ازاین الکترودها اغلب درجوشکاری پاس ریشه خطوط لوله انتقال نفت و گاز و سایر سیالات که درفضای بازانجام می شوند کاربرد وسیعی پیدا کرده است. این نوع الکترودها دارای نفوذ بسیار زیاد بوده و برای جوشکاری حالات مختلف مناسب می باشند. سرباره آنها نازک بوده و به راحتی از روی گرده جوش جدا می شوند. جوش حاصل از این نوع الکترودها دارای خواص مکانیکی خوبی بوده و از نظر آزمایش رادیوگرافی نتیجه خوبی دارند. ازدیگرمشخصات پوشش های سلولزی می توان به امکان استفاده ازآنها در وضعیت های مختلف، دود زیاد، قوس بسیار قوی و نافذ و پایدار، پاشش نسبتاً زیاد جرقه های جوش به اطراف جوش و سطح جوش خشن با مهره جوش های فاصله دار ناهموار اشاره نمود. در ضمن، بودن عناصر پایدار کننده قوس در پوشش آنها سبب شده تا این الکترودها را بتوان با جریان یکنواخت مستقیم بدون هیچ مشکلی به کار برد.